Najnowsze:
recent

Fabryka Goodyear we Francji upadła przez związkowców

2 lata temu związkowcy w proteście przeciw zamknięciu fabryki opon Goodyear okupowali biura i na 30 godzin uwięzili dwóch menadżerów fabryki. Sąd skazał ich w środę na kary od 9 miesięcy do 2 lat więzienia. Wyrok wywołał oburzenie z lewicowych polityków i związkowców.

Lider francuskiej federacji związkowej CGT Philippe Martinez nazwał decyzję "skandaliczną i niesprawiedliwą". Stwierdził, że "cały ruch związkowy jest atakowany" po wtorkowej decyzji sądu. Szef CGT wskazał, że ani Goodyear, ani dwóch menedżerów którzy byli przetrzymywani w fabryce w Amien nie wnieśli oskarżeń.

Lokalny oddział Partii Socjalistycznej potępił wyrok i oświadczył, że jest "w szoku". Członkowie związku CGT, którzy byli na rozprawie oświadczyli, że wyrok jest nie do przyjęcia, a rząd stara się "zastraszyć wszystkich pracowników, którzy walczą o swoje prawa i miejsca pracy".

Incydent miał miejsce w styczniu 2014 roku - po sześciu latach coraz bardziej napiętych stosunków między kierownictwem a pracownikami amerykańskiej fabryki. Przed zamknięciem fabryka zatrudniała 1143 osoby.

Pierwsze problemy pojawiły się w 2009 roku gdy związkowcy sprzeciwili się zredukowaniu kosztów i zaostrzeniu warunków pracy w fabryce. Amerykańscy właściciele Goodyeara postanowili więc zamknąć fabrykę zlokalizowaną w Amiens. Francuski minister przemysłu Arnold Montebourg prosił szefa firmy produkującej opony Titan Maurycego Taylora o rozważenie przeprowadzenia inwestycji i rozpoczęcia produkcji w zakładach. W odpowiedzi od szefa amerykańskiego koncernu usłyszał, że o żadnych inwestycjach nie ma mowy bo "Francuscy robotnicy dostają wysokie zarobki, ale pracują tylko przez trzy godziny". Dodał, że "największym problemem Goodyeara jest CGT (organizacja związkowa)".
Związkowcy na te informacje zareagowali protestami, doszło do starć z policją, palono opony przy zakładzie. Podczas jednego z wielu takich protestów związkowcy przez 30 godzin przetrzymywalI Michela Dheillego - dyrektora ds. produkcji, i Bernarda Glessera - szefa kadr w fabryce Goodyear Amiens.

Fabryka Goodyeara w Amien została zamknięta. Ciekawostką jest fakt, że działająca po drugiej stronie ulicy fabryka Dunlopa, należąca do tego samego koncernu przyjęła nowe warunki i funkcjonuje do dziś.
14.01.2016, Autor: Adrian Garbarczyk
Obsługiwane przez usługę Blogger.