Najnowsze:
recent

Syria: Rebelianci w Latakii w rozsypce. Armia rządowa zdobywa kolejne miejscowości i wzgórza


Rządowa ofensywa w prowincji Latakia która trwa nieprzerwanie od ponad dwóch miesięcy doprowadziła do odbicia blisko połowy obszarów kontrolowanych dotychczas przez rebeliantów w tej prowincji. Dziś jest to najbardziej obiecujący dla sił prorządowych front w całej Syrii.

Rebelianci i dżihadyści jeszcze się nie otrząsnęli po utracie swojego głównego bastionu w prowincji, miasteczka Salma, a już muszą się przygotowywać do obrony kolejnego. Armie rządową (SAA) dzieli już tylko kilka kilometrów od miasteczka Rabia, teraz największego (po utracie Salmy) miasteczka będącego pod kontrolą rebeliantów. Blisko 2-tysięczna Rabi'ah jest kwaterą m.in. rebelianckiej 1 Dywizji Przybrzeżnej, i tak jak Salma była głównym bastionem rebeliantów w Górach Kurdyjskich, tak Rabi'ah jest głównym bastionem sił antyrządowych w Górach Turkmeńskich. Rabie, w przeciwieństwie do Salmy, trudno jednak nazwać naturalną fortecą. Ukształtowanie terenu wokół miejscowości nie sprzyja obrońcom.

Rebelianci w Latakii są całkowicie bezsilni. Podejmowane przez nich próby kontrowania ataków SAA w najlepszym przypadku doprowadzają do odbicia pojedynczej miejscowości i jej ponownej utraty kolejnego dnia (tak było np. z wioską al-Hawr odbita przez rebeliantów 20 stycznia i dziś ponownie utraconą). Tylko dziś oprócz wspomnianej wioski al-Hawr, armia rządowa i lokalne milicje przy potężnym wsparciu lotniczym rosyjskich samolotów przejęły z rąk rebeliantów zaporę Baradoun i sąsiednią górę o tej samej nazwie oraz kilka innych pozycji i mniejszych miejscowości.
Latakia. Mapa nie uwzględnia zdobytej już wioski Rayhanniya

Obszerna relacja z konfliktu: Na linnii frontu
22.01.2016, Autor: Adrian Garbarczyk
Obsługiwane przez usługę Blogger.