Najnowsze:
recent

PiS opodatkuje nawet Aliexpress. 40 zł od każdej przesyłki

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić podatek ryczałtowy – 40 zł od towarów wysyłanych ze sklepów zagranicznych. 


Według zaprezentowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej sklepy zagraniczne wysyłające towary do Polski również będą zobowiązane płacić dodatkowy podatek. Jeśli tego nie zrobią to każda przesyłka zostanie obciążona dodatkowo kwotą 40 zł.

W przypadku zagranicznych sklepów internetowych "przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego towar oświadczenia o uiszczeniu podatku / korzystaniu ze zwolnienia lub wyłączeniu z opodatkowania. W przypadku braku takiego oświadczenia przewoźnik musi zapłacić podatek ryczałtowy – 40 zł od przesyłki" - czytamy w projekcie (źródło).

Nie jest jasne, w jaki sposób sprzedawca zagraniczny miałby oświadczać kurierowi o uiszczeniu podatku, którego termin uiszczenia przypada do 25-go kolejnego miesiąca. Podatek jest progresywny, a więc przed upływem miesiąca nie wiadomo, według jakiej stawki go liczyć. Czy obrót w takim przypadku dotyczy sprzedaży w ogóle, czy też sprzedaży na terytorium Polski? Czy podwyższona stawka weekendowa miałaby zastosowanie, gdy wysyłka towaru następuje w sobotę lub niedzielę (według czasu lokalnego czy polskiego?) czy też decyduje moment dostawy do konsumenta w dzień wolny od pracy czy też data złożenia zamówienia?

Jeśli chiński Aliexpress czy amerykański Amazon nie zechcą odprowadzać podatku to każda przesyłka będzie opodatkowana kwotą 40 zł. Tak czy inaczej podatek ostatecznie będzie przerzucony na klientów. Rząd spodziewa się z tytułu tego podatku 2 miliardów zł dochodów do budżetu państwa w 2016 roku.
Fragment ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (część o zagranicznych sklepach)
Cały projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji (tutaj)
infor.pl
05.02.2016, Autor: Adrian Garbarczyk
Obsługiwane przez usługę Blogger.