Najnowsze:
recent

USA wyda 3,4 mld dolarów na wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Wschodniej

W 2017 roku Stany Zjednoczone wydadzą 3,4 mld dolarów na wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Wschodniej. Oznacza to aż czterokrotny wzrost w stosunku do obecnych wydatków.

"Wraz ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie musimy robić więcej dla wspólnej obrony w Europie" – oświadczył we wtorek prezydent Barack Obama.

Barack Obama powiedział, że 3,4 mld dol. to czterokrotnie więcej, niż obecnie Pentagon wydaje na działania w Europie Wschodniej. Dodał, że dodatkowe środki „poprawią zdolności do wywiązywania się z artykułu piątego NATO”, który mówi o obowiązku wzajemnej obrony państw sojuszniczych. W tegorocznym budżecie USA środki na wsparcie wojskowe naszego regionu wynoszą 789 mln dol.

"Musi być jasne, że Ameryka będzie stała po stronie swych sojuszników, by nie tylko bronić terytorium NATO, ale także by dzielić wspólne wartości oraz zasady i porządek prawa międzynarodowego" – dodał Obama.

"To nie jest odpowiedź na coś, co wydarzyło się w ostatni wtorek" - powiedział wysoki rangą urzędnik administracji Białego Domu - "Odzwierciedla to nową sytuację, w której Rosja stała się trudniejszym aktorem" - dodał.

Jens Stoltenberg sekretarz generalny NATO jest zdecydowanym zwolennikiem takiego działania i z zadowoleniem przyjął zapowiedź, mówiąc, że będzie to prowadziło do zwiększenia ilości szkoleń, zakupów sprzętu i budowy infrastruktury.

"Jest to jasny znak zaangażowania Stanów Zjednoczonych w budowę bezpieczeństwa europejskiego [..] To będzie znaczący wkład w możliwości odstraszania NATO, i zwiększania możliwości obronnych" - napisał Stoltenberg w oświadczeniu.

Nie jest jasne, w jaki sposób Rosja zareaguje na zwiększenie obecności wojskowej wzdłuż wschodniej granicy NATO. Od momentu podpisania umowy o zawieszeniu broni w zeszłym roku, rząd Putina stara się rozładować napięcia z Zachodem. Urzędnicy USA twierdzą, że rząd rosyjski prowadzi ostatnio działania mające na celu nakłonienie USA i Europy do cofnięcia sankcji gospodarczych, co sugeruje, że nie będzie eskalacji napięć z powodu zapowiedzi wojskowych Baracka Obamy.

New York Times/TVP Info
02.02.2016, Autor: Adrian Garbarczyk
Obsługiwane przez usługę Blogger.